TRT Arapça

TRT Arapça CANLI İZLE

TRT Arapça

 

TRT Arapça 4 Nisan 2010 tarihinde yayın hayatına adım atmıştır. TRT Arapça’ nın hedefi yayınları ile 350 milyon nüfusa sahip bir coğrafyaya seslendirebilmektir. TRT Arapça’ nın amacı ise; Türkiye’ye yönelik Arap dünyası hakkında kafalarda oluşan her türlü merakın bilhassa siyasi merakın cevaplarının karşılanabilmesi olmaktadır. Kanalın koordinatörü Sefer Turan olmakla birlikte açılış törenine birçok tanıdık isim katılmıştır. Bu isimleri söylemek gerekirse;

•             Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

•             İslam Konferansı Örgüyü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu

•             Dönemin TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Thami

Arap Birliği Genel Sekreteri olan Amr Musa sinevizyondan aktardığı bir mesajda; bölgede barış ve istikrarın oldukça önem taşıdığını dile getirerek, kanalı yakından takip edeceklerini de cümlelerine eklemiştir.

Bir diğer yandan TRT Arapça canlı veya canlı olmaksızın 24 saat boyunca Arapça yayın yapılmaktadır. Yayınlayacağı içerikler arasında ise; kadın ve çocuk programları, eğlence, belgesel ve haber programları da bulunmaktadır. Belgeseller ise Arap coğrafyası ve Orta Doğu’yu yansıtacak türden olmaktadır. Bu sayede dünya geneline daha kolay yayılım sağlama olanağı elde etmişlerdir. Aynı zamanda TRT Arapça canlı izle seçeneğimizle web sitemiz üzerinden kanaldaki içerikleri canlı bir şekilde de izleyebilirsiniz. Ayrıca TRT bünyesinde faaliyet gösteren diğer kanallardan olan TRT 1, TRT 2, TRT Haber, TRT Spor, TRT Belgesel, TRT Çocuk ve daha fazlasına da web sitemizden kolaylıkla istediğiniz cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Son olarak programların %80’inin Arap ülkelerindeki programcılar aracılığı ile ekrana yansıtıldığını da bildirmek isteriz. TRT Arapça; kanaldaki içerikleri Türksat 3A, Arabsat ve Nilsat ismindeki 3 değişik uydu ile yayınlamaktadır.

 

TRT Arapça Frekans Bilgisi

 

Türksat 3A Uydusu

Frekans: 11096 MHz

Polarizasyon: Yatay (H)

Symbol Rate: 30000

FEC: 5/6

 

TRT Arapça Nereden İzleyebilirim?

 

Türksat 3A Uydusu

Digitürk 133. Kanal

D-Smart 285. Kanal