Al Jazeera Arabic

Al Jazeera Arabic CANLI İZLE

Al Jazeera Arabic

 

Al Jazeera, Katar Emiri tarafından sağlanan mali destek ile 1996 yılında Katar merkezli olarak kurulmuş ve günümüzde de oldukça fazla izlenme sayılarına ulaşan en köklü haber kanallarından biridir. Kanal başlangıçta Arap ülkeleriyle ilgili haberler yapsa da zamanla içeriğini zenginleştirmiş ve dünyanın her köşesindeki insanlara hitap edebilecek uluslararası bir kanal haline gelmiştir. Al Jazeera Arabic kanalı da kanalın ilk kurulma amaçlarını sürdürmeye devam ediyor. Yani kanal, Arap dünyasından haberleri, Arapça dilinde insanlara sunuyor. Kanalın İngilizce yayınlar gerçekleştiren Al Jazeera Arabic isminde bir alt kanalı da bulunmaktadır.

Al Jazeera, kuruluşuyla Orta Doğu bölgesindeki televizyonculuk anlayışını tamamen değiştirmiştir. Öncesinde bu bölgelerde yalnızca devletin izin verdiği ve sansürlemediği kanallar izlenebiliyorken Al Jazeera, yaptığı uydu yayınları sayesinde bölge halkını tarafsız ve dürüst habercilik anlayışıyla tanıştırmıştır. Kanal sadece Orta Doğu’da değil tüm dünyada ifade özgürlüğü açısından bir devrim niteliğindedir. Bu özelliklerinden dolayı kanalı oldukça sert şekilde eleştirenler de mevcuttur. Örneğin Cezayir hükümeti, kanalda yayınlanan kendilerini eleştiren bir programın izlenmesini önleyebilmek adına ülkenin başkentinde elektrikleri kesmiştir.

Al Jazeera Arabic Yayın Akışı ve Programları

Al Jazeera Arabic, televizyon yayınları haricinde internet yayıncılığında da oldukça aktif ve popüler. Kanala ait haber sitesi birçok kişi tarafından ziyaret edilirken kanalın YouTube kanalının da 5 milyondan fazla abonesi bulunmakta. Kanal tüm dünyadan gelişmeleri izleyicilerle buluşturuyor olsa da odak noktası Arap ülkeleri. Al Jazeera Arabic ayrıca isminden de anlaşılabileceği üzere Arapça içerikler yayınlamakta

 

Al Jazeera Arabic Frekans Bilgisi

 

Türksat 4A Uydusu

Frekans: 12457 MHz

Polarizasyon: Dikey (V)

Symbol Rate: 30000

FEC: 3/4

 

Al Jazeera Arabic Nereden İzleyebilirim?

 

Türksat 4A Uydusu

Kablo TV 95. Kanal

Tivibu 200. Kanal

Turkcell TV+ 66. Kanal